TR EN

Artırılmış Gerçeklik Fiyatları

Artırılmış Gerçeklik Fiyatları, AR Mobil Uygulama Fiyatları, AR Yazılım Fiyatları, Artırılmış Gerçeklik Aplikasyon Fiyatları, Artırılmış Gerçeklik Şirketi (Augmented Reality Application Prices)

 

AR Uygulaması Geliştirmek İçin Ne Kadar Maliyet Gerekir?

Çeşitli anketlere ve en son gelir tahminlerine göre, Sanal ve Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının, 2020 yılına kadar en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor. Özellikle kurumsal kullanıcılar için Artırılmış Gerçekliğin kullanım oranının Sanal Gerçekliğe göre üç katı oranında artacağı bekleniyor. Bu nedenle, iş dünyasının tamamının AR vagonuna zıplaması şaşırtıcı değil. Şirketler, Artırılmış Gerçeklik uygulama yatırımlarında çok büyük bir potansiyelin farkına vararak, faydalanmanın yollarını aramaya başladılar bile..

İş Potansiyeli ve AR Yatırımları

Artırılmış Gerçeklik yatırımlarının ticari potansiyeli diğer endüstrilerden farklıdır. Karma gerçeklik endüstrisi, günlük deneyimleri tamamen yeni olmayan ve tamamen beklenmedik seviyede zaten devrim yapacak olan bir sonraki aşamadır.
Sektördeki usta oyuncuların, yapay gerçekliğin gelişimi için büyük yatırımlar yaptığı bir sır olmamasına rağmen, günümüzde küçük şirketler ve ticari girişimler AR 'ye yatırım yapıyor. Bu yatırımlar, genel müşteri hizmetleri, donanım, dağıtım, reklamcılık ve tabii ki eğlence gibi çok sektörlü yapılardır. Girişimcilerin yatırım yaptığı tüm kategorilerin en üstünde ticari uygulamalar ve endüstriyel kullanımlar için AR uygulamaları bulunmaktadır. Mobil ve bilgisayar uygulamaları olarak geliştirilen Artırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanan işletmeler için üretkenliği ve kârlılığı artırma yönünde muazzam bir potansiyel var.

Bir işletme için AR uygulaması kullanımı, lojistik veya eğitimle sınırlı değildir. Pazarlama, perakende satış, imalat, güvenlik, veri toplama ve analizler ile kalite testi, Artırılmış Gerçekliğin sağladığı gelişmiş görselleştirmelerden fayda sağlayabilecek tüm alt kategorilerdir. Bir AR uygulaması, müşteri katılımını ve erişilebilirliğini artırabilir, marka bilinirliği oluşturabilir, şirketin kârlılığının başka bir kanalı olabilir, ayrıca destek sağlayabilir ve tüketici geri bildirimi alabilir.


Artırılmış Gerçeklik Uygulaması Geliştirme Maliyetlerini Etkileyen Faktörler

AR mobil uygulamalarının şirket karlılığına yönelik ticari potansiyelini göz önünde bulundurduğumuzda, piyasada mevcut iyi geliştirilmiş ve tamamen işlevsel mobil uygulamaların çok fazla bulunmayışı ciddi bir sıkıntıdır.

Bunun birçok sebebi tartışılabilir olmakla birlikte, sektördeki deneyimlerimiz, işletmelerin etkin bir AR mobil uygulamasının dinamiklerini dikkate almadan, uygun bütçelemede başarısız olmalarından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çözüm için, gelecekteki kararlarınızı kolaylaştırabilmek adına, artırılmış gerçeklik uygulama geliştirme maliyetlerini etkileyen çeşitli faktörleri özetliyoruz.

Platform ve İş Modeli

Artırılmış Gerçeklik mobil uygulamaları, tüm şekil ve boyutlarda kullanılabilir. Aplikasyonun çalışacağı platform Apple IOS, Android, Bilgisayar ve Windows Phone şeklinde değişkenlik gösterebilir. Bir AR uygulamasının geliştirilmesi için maliyet, temel aldığı platforma göre değişir.

Platformun yanı sıra ticari bir AR uygulamasının işletme modeli de geliştirme fiyatını önemli ölçüde etkiler. Uygulamayı indirmek ücretsiz mi olacak yoksa mağazadan sabit bir satış fiyatı ile satılacak mı? Uygulama içi satın alma olmalı mı ya da AR uygulaması karlı olması için tam e-ticaret işlevselliği gerektiriyor mu? Tüm bunlar, artırılmış gerçeklik uygulamanızın genel maliyetini etkileyecektir.

Karmaşıklık

AR uygulamasının karmaşıklığı, nihai fiyatının belirlenmesi ve gelişimi için başka bir belirleyici kritik faktördür. Artırılmış Gerçeklik uygulamasının kullanıcı arabirimi, son derece zorunludur. Bilgisayar veya Web uygulamaları basit bir arayüz gerektirirken, akıllı telefonlar ve tabletler bilgisayarlar çok daha karmaşıktır ve bu nedenle daha pahalıdır.

Akıllı telefon uygulamalarında, IOS ya da  Android uygulama geliştirme maliyetleri ortalama olarak eşit düzeydedir. Uygulamanın tek platformda çalışacak olması ya da her iki platforma göre geliştirilecek olması maliyeti etkileyen temel faktörlerdendir.

Uygulama Özellikleri, Etkileşim ve İçerik Doneleri

Uygulama özellikleri, etkileşim ve içerikte kullanılacak olan doneler, bir AR uygulamasının fiyatlandırması üzerinde büyük etki yaratır. Uygulamanın teknik özellikleri de (liste, veri tabanı, sunucu veya API bileşeni olsun olmasın) maliyeti etkiler. Bununla birlikte uygulama içeriğinde kullanılacak olan 3D modelleme, 3D animasyon, video, ses ve grafikler de yine maliyeti etkileyen diğer unsurlardır. Uygulama içeriğinde etkileşim sayısı ve işlevleri de yine fiyatı etkileyen faktörler arasında yer alır. Örneğin; canlandırmak istediğiniz firma kataloğunuz üzerindeki ürünlerin 3 boyutlu modelleri elinizde mevcut değilse, ekstra maliyet gerektiren 3 boyutlu modelleme yapılması  gerekecektir. Ürünlerin renklerinin değiştirilmesi, ürün çeşitlerinin gösterilmesi, firma iletişim ve sosyal medya hesaplarının gösterilmesi gibi bir çok etkileşim butonu uygulama içerisine dahil edilebilmektedir. 

Bir AR uygulamasının ekranında ve kullanıcı arabirim tasarımında yaratıcılık da önemlidir. Artırılmış Gerçeklik uygulamasının sahip olduğu hoş özellikler ve etkileşimler, kullanıcının uygulamada harcayacağı zamanı artırır.

Geliştirici Firmanın Seçimi

Belki de, Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının maliyetini en fazla etkilenen faktörlerden biri, uygulama geliştirme firmasının / ajansının seçilmesidir. Uygulamalar, sektördeki en büyük uygulama geliştirme firmaları tarafından ya da girişimci küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından yapılmaktadır. AR uygulaması geliştirme planlaması yapan bir şirket öncelikle nasıl bir uygulama istediğini kurgulamalı ve istek beklentilerini karşılayabilecek düzeyde geliştirici firma arayışında bulunmalıdır. Maalesef tutumlu şirketler için, AR mobil uygulama geliştirme maliyetleri ilk tasarım ve arayüz geliştirme aşamasında bitmez. Nihai fiyat teklifine nihai olarak eklenen çeşitli genel giderler vardır. Bu maliyetler arasında, yaratıcı tasarım, kullanıcı arayüzü - sekmeler, açılır pencereler ve benzerleri, uygulama özellikleri ve altyapısı, ayrıca uygulama izleme ve bakım, yönetim, test, müşteri desteği, güncellemeler ve sunucu maliyetleri yer alır ancak tabi ki bunlarla da sınırlı değildir.

VooVRAR size nasıl yardımcı olabilir?

Artırılmış Gerçeklik yazılımının ve mobil uygulamasının geliştirilmesi çocuk oyuncağı değildir. Türkiye’de AR sektörünün henüz küçük olması ve gelecek vadeden bir sektör olması nedeniyle, pazarda çok sınırlı ve ucuz çözümlerin bulunması, firmalar için uygun çözümü yakalama noktasında bir dezavantajdır. AR mobil uygulamaları aracılığıyla ekonomik üretkenliği artırmaya yardımcı olan deneyimli geliştiricilerin küresel bir eksikliği vardır.

Burası VooVRAR ’ın girdiği yerdir.

Ülke çapında erişime sahip bir şirket ve deneyimli profesyonellerden oluşan bir ekip olarak, VooVRAR, en küçük işletmelere bile uygun fiyatlı artırılmış gerçeklik çözümleri sunar. Özel artırılmış gerçeklik geliştiricilerimizin uzmanlığıyla, büyük kurumların işlerini başarıyla gerçekleştirdik. Eğitim, Sağlık, Otomotiv, Endüstriyel, İnşaat, Mobilya Dekorasyon alanlarıyla ilgili çok çeşitli, markaya özel spesifik etkileşimli ve 3D animasyonlu Artırılmış Gerçeklik uygulamaları geliştirdik. AR mobil uygulaması ile ilgili bir planlama içerisindeyseniz, bugün bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağımızı garanti ederiz. Ücretsiz danışmanlık ve hizmet sağlamaktan memnuniyet duyarız..

GÜNCEL HABERLER

Yeniliklerimizi ve güncel projelerimizi buradan takip edebilirsiniz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Destek ve talebinizi bize yazınız

Merkez Mahallesi Kağıthane Caddesi No.57 Z-1 Kağıthane, İstanbul

+90(212)949 00 99

+90(555)701 97 49

info@voovrar.com

GUcKg