TR EN

Artırılmış Gerçeklik Nedir

Artırılmış Gerçeklik Nedir? Artırılmış Gerçeklik Uygulama Alanları Nelerdir? Artırılmış Gerçeklik Hangi Sektörlerde Kullanılabilir?

Artırılmış Gerçeklik Nedir? 

Artırılmış Gerçeklik, bilgisayarlar ve mobil cihazlar aracılığı ile dünyadaki çevre ve birimlerinin, ses, görüntü ve grafiklerle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan ya da dolaylı fiziksel görünümdür. Kısaca söylemek gerekirse, gerçek dünya üzerindeki nesnelerin zenginleştirilmesidir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, mevcut bir gerçekliği algılayarak çalışır. Kullanıcının gördüğü ve duyduğu şeylerin üzerine 3 boyutlu modeller, animasyonlar, videolar, görüntüler ve sesler ekleniyor. Artırılmış gerçeklik, dijital dünyanın bileşenlerini, kişinin algılanan gerçek dünyasına getirir. İlk Artırılmış gerçeklik sistemleri 1990 yıllarında savaş uçaklarında görüntüleme ve algılama üzerine kullanıldı. Günümüzde genellikle akıllı telefon ya da tablet bilgisayalar aracılığı ile karşımıza çıkan tüm fiziksel objeleri olduğundan daha zengin göstermek için kullanılmaya başlandı. Yakın zamanda, mobil cihazların kameralarına eklenecek olan artırılmış gerçeklik yazılımı ile gerçek dünyada eş zamanlı olarak, sanal verilerle daha fazla bilgi edinmemiz mümkün olabilir. Artırılmış gerçeklik kullanım alanları günden güne artarken; artırılmış gerçeklik destekli 3d modelleme ile dijitalleşen ürün katalogları, kartvizitler, ürün montaj sunumları, dijital maketler, eğitim kartları ve kitapları, fiyat etiketleri en basit örnekleridir.

İstanbul merkez ofisimizde, kurumlara özel spesifik, android ve ios platformlarına uygun mobil ve windows, mac, linux vb. işletim sistemlerine uygun bilgisayar destekli artırılmış gerçeklik uygulamaları geliştiriyoruz. Artırılmış gerçeklik yazılımlarımız, ihtiyaca göre şekillenip, hayal gücü ile zenginleştirilir.

Artırılmış Gerçeklik Uygulama Alanları:

1.Eğitim: Artırılmış gerçeklik mobil uygulamaları eğitim ve öğretimin tüm düzeylerinde sınırsız şekilde kullanılabilmektedir. Eğitimin konusunu, bir kitaptan okumanın ya da teorik olarak anlatılmasının dışında, grafik ve animasyonlarla yönetilebilir şekilde daha unutulmaz kılar. Örnek vermemiz gerekirse biyoloji ya da anatomi derslerinde, artırılmış gerçeklik gözlüğü ve yazılımları ile insanın fiziksel yapısının (iskelet sistemi, sinir sistemi, iç organları vb.) tüm detayları ile 3D grafik ve animasyonlarla sınıfta uygulamalı olarak anlatılması, akılda kalıcı bir eğitim metodu olarak görüldüğü için eğitim sistemine de katkısı oldukça üst düzeyde olacaktır.

2.Sağlık: Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları sayesinde, sağlık alanında ameliyatlar daha başarılı hale gelebilir. Amerika Birleşik Devletleri 'nin Florida eyaletinde doktorlar, sadece bir akciğeri ve yarım kalbi bulunan 4 aylık bir kız çocuğunu ameliyat etmeden önce, karton sanal gerçeklik gözlüğü ve sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları ile değerlendirme yaparak, ameliyatı başarılı bir şekilde sonuçlandırıp, küçük kız çocuğunun hayatta kalmasını sağladılar. Sanal gerçeklik ve Artırılmış gerçeklik uygulamaları yine böcek korkusu, yükseklik korkusu, kapalı alan korkusu gibi fobik hastalıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir.

3.İnşaat - Gayrimenkul: Satınalmayı düşündüğünüz evi, ilgili müteahhit firmanın satış ofisinde maket üzerinden incelemek yerine, firma kataloğu üzerindeki resimlerin, akıllı telefon ve artırılmış sanal gerçeklik mobil uygulaması ile 3D grafik ve animasyonlara dönüştüğünü, aynı zamanda ilgili inşaat firmasına ait marka baskılı karton sanal gerçeklik gözlüğü ile kendinizi evin içerisinde hissedeceğiniz bir tanıtıma dönüştüğünü düşünebilirsiniz. Müşterilerimize özel çözümlerle marka logo baskılı karton sanal gerçeklik gözlüğü ve artırılmış gerçeklik mobil uygulamaları geliştiriyoruz.

4.Havacılık ve Uzay: Pilotların Artırılmış gerçeklik gözlükleri ile yoğun sisli havalarda bile uçabilmeleri mümkün olabilir. NASA astronotları tarafından artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik teknolojilerine sahip başlıklar kullanılmaktadır.

5.Pazarlama: Artırılmış gerçeklik mobil uygulamaları ve bilgisayar destekli içerikler sayesinde, bir ürünün 3 boyutlu hali, animasyonlu ve etkileşimli olarak sunulabilmektedir. Geliştirmiş olduğumuz AG uygulamaları etkinlik, fuar ve müşteri ziyaretlerinde kullanılıyor. Satışı planlanan ürün ne olursa olsun, daha zengin görünmesi için artırılmış gerçeklik kullanılabilir.

6.Belediye ve Şehircilik: Antik bir kentin 3D laser tarama ile dış ve iç mekanları taranmış, Artırılmış Gerçeklik ile sunumları eğitim amaçlı olarak öğrencilere ve diğer ilgili alanlarda çalışan insanlara sunulmuştur. Bina tanıma sistemleri projelendirme sürecinden başlayarak binanın altyapı ve  diğer teknik özelliklerinin görselleştirilmesinde kullanılması uygulamalarda olası hataların önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca, AR mobil aplikasyonları herhangi bir lokasyondaki mekanların, mesafe ve kapsamları hakkında bilgilendirme de yapabilir.

7.Perakende: Perakende sektöründe faaliyet gösteren kurumların, ürün kataloglarını artırılmış gerçeklik destekli 3 boyutlu halleri ile zenginleştirmeleri, satış esnasında müşteri tarafında satın almayı teşvik edebilecek düzeyde etki yaratır. Ayrıca, ürünün mağaza içerisinde farklı renkleri mevcut olmasa bile, artırılmış gerçeklik mobil uygulamasına eklenebilen etkileşim butonları sayesinde, ürünün renkleri değiştirilebilir, kullanılan malzemeler ve fiyatı görüntülenebilir.

GÜNCEL HABERLER

Yeniliklerimizi ve güncel projelerimizi buradan takip edebilirsiniz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Destek ve talebinizi bize yazınız

Merkez Mahallesi Kağıthane Caddesi No.57 Z-1 Kağıthane, İstanbul

+90(212)949 00 99

+90(555)701 97 49

info@voovrar.com

bgNEy